Пізнаємо Україну: дослідження пам’яток архітектури кафедрою історії та документознавства

image 50364417Погожими осінніми днями 2021 року викладачі кафедри історії та документознавства на виїзному засіданні кафедри досліджували стан пам’яток архітектури Київської та Житомирської областей. Цьогорічні дослідження проходили в рамках туристичного маршруту «Бальзаківськими місцями», зокрема, викладачі відвідали Білу Церкву, Верхівню та Бердичів.

Біла Церква
Знайомство з містом розпочали з городища ХІ – ХІІ століття, яке з 1552 р. стало територією колишньої Білоцерківської фортеці. Особливо детально зупинилися на історії міста за часів графів Браницьких. Зокрема, відвідали комплекс торгових рядів, що побудовані у стилі раннього класицизму на початку ХІХ ст. на замовлення Ф-К. Браницького та збереглися до нашого часу. Особливої уваги заслуговує зимовий палац Браницьких, що був збудований в кінці ХVІІІ ст. та костел св. Іоанна Хрестителя, який було побудовано за сприяння Браницьких у 1812–1816 рр. Обидві споруди виконані у стилі класицизму і збереглися до сьогодення. Милувалися також місцевими краєвидами, зокрема водоспадом на річці Рось.
Верхівня
Це місце безпосередно пов’язано з життям та творчістю відомого французького письменника Оноре де Бальзака. З 1847 по 1850 рік він жив у маєтку своєї коханої – польської аристократки Євеліни Ганської (походила з давнього роду Ржевуських). Тут він фактично закінчив епілог «Людської комедії» та продовжував писати інші твори. З кінця 1970-х років в колишньому робочому кабінеті і спальні письменника створено музей. Зараз це – літературно-меморіальний музей Оноре де Бальзака. Викладачі також відвідали каплицю-склеп графів Ганських та парк, який був закладений в кінці ХVІІІ ст. Палац внесений до державного реєстру національного культурного надбання України, а музей розташований тільки у трьох кімнатах, у інших – Верхівнянська філія Житомирського агротехнічного коледжу. Якщо у ХІХ столітті Оноре де Бальзаку палац графині Ганської нагадував Лувр, тільки меншого масштабу, то у наш час ще відчувається безперервний зв’язок з історією, жива енергія господарів та гостей маєтку, а стан самого маєтку потребує значного покращення, можливо, і реконструкції… Адже туристичний тур «Бальзаківськими місцями» стає все більш популярним.
Бердичів
Знайомство з містом розпочали з прогулянки центральною частиною міста, поринули в атмосферу провінційного торгового містечка, відомого з ХV ст. Далі відвідали окрасу міста «кляштор-фортецю» (католицький монастир) Босих Кармелітів, пам’ятку архітектури ХVІІ ст. Екскурсанти відвідали й костел Святої Варвари, де у березні 1850 р. вінчався Оноре де Бальзак з Евеліною Ганською.
Закінчилася ще одна подорож, яка дала можливість досліджувати пам’ятки архітектури України, і подарувала натхнення, бажання творчо працювати, а головне – бажання продовжувати мандрувати та вивчати рідну країну.

image 6483441

image 50426113