Утопії доби Ренесансу: провідні ідеї Т. Мора (філософський кіноклуб)

Screenshot 6 Мор331 березня 2021 року на платформі Meet (Classroom) відбулася зустріч учасників філософського дискусійного кіноклубу «Від соціальних утопій до наукової альтернативи сталого розвитку». Модераторами виступили доценти Абисова М.А., Шоріна Т.Г., Пода Т.А.

Відповідно до програми засідань кіноклубу черговою темою стало обговорення специфіки утопій епохи Відродження і Раннього Нового часу. Зокрема, були проаналізовані провідні ідеї видатного англійського гуманіста Томаса Мора, викладені ним у творі «Утопія». Ідеї Мора мали відчутний вплив на європейську культуру і, передусім, позначилися на історії суспільних ідей XVI-XVIIІ століття як у самій Англії, батьківщини філософа і вченого, так і у Франції, Італії, Іспанії, Латинській Америці. У XIX столітті ідеї «спільності», які пропагували Т.Мор і гуманісти з його оточення, були підхоплені і розвинуті в соціально-економічних працях К. Сен-Симона, Р. Оуена і Ш. Фур'є, що дозволяло підвести наукове підґрунтя під всю попередню історію соціально-політичного утопізму.
Отже, твір «Утопія» Томаса Мора не лише зумовив народження нового літературного жанру (утопії), а й окреслив провідні соціальні ідеї, що лягли в основу нового способу роздумів про майбутнє, що хвилюють людство дотепер.
Студенти переглянули відеосюжет, у якому стисло розкривалися біографічні відомості та творчий доробок англійського мислителя, роль і значення його твору «Утопія».
Студенти намагалися прослідкувати ідейні паралелі античних утопічних проектів, зокрема Платона, та специфіку ренесансного уявлення про найкращий устрій суспільства. Міркували про світоглядний і соціальний вибір Т. Мора, який призвів до неминучого конфлікту з королівською владою і завершився його трагічною загибеллю. Окреслили актуальні і консервативні сторони його утопічного учення.
Відзначимо студентів, які взяли участь у дискусії, вступали у полеміку. Це студенти 2-го курсу 271 та 272 груп ФККПІ- Аліна Шляховська, Сергій Рожок, Дар’я Клименко, Дмитро Борисенков, Анна Васьковська, Дар’я Клименко; студенти МТ204 ФТМЛ – Діана Раджабова, Ольга Зозуля.

Screenshot 6 Мор10

Screenshot 6 Аліна