Цифрові трансформації та інститути соціальної пам’яті

5554-5 квітня 2019 року кафедра історії та документознавства провела ІІ українсько-литовський науковий семінар, присвячений проблемам цифрових трансформацій в інститутах соціальної пам’яті.

Учасники семінару обговорили комплекс проблем пов’язаних із соціальним виміром цифрового документа, що призводить до повного перезавантаження документальної системи. Інформація, яку несе про себе цифровий документ у вигляді метаданих, його природа кардинально змінили його функції, пов’язані з передачею, доступом, збереженням даних, породжуючи багато проблем, ризиків та викликів. Такі та інші проблеми, які стоять перед установами соціальної пам’яті та перед суспільством загалом, були обговорені на українсько-литовському науковому семінарі.

Співорганізаторами наукового семінару виступили кафедра архівознавства та спеціальних галузей історичної науки Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Центральний державний електронний архів України, Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства, Литовський Державний Новий архів (Республіка Литва), Каунаський Окружний архів (Республіка Литва).

З вітальним словом до учасників конференції звернулися проректор з навчальної роботи Національного авіаційного університету доктор філологічних наук, професор Артур ГУДМАНЯН, проректор з міжнародного співробітництва і освіти доктор технічних наук, професор Олександр ЗАПОРОЖЕЦЬ, декан Факультету лінгвістики та соціальних комунікацій доктор філософських наук професор ЯГОДЗІНСЬКИЙ Сергій Миколайович, аташе з питань культури Посольства Республіки Литва Іна КНЮРЄНЄ.

Модераторами заходу виступили Ірина ТЮРМЕНКО – завідувач кафедри історії та документознавста НАУ та Марина ПАЛІЄНКО – завідувач кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

На українсько-литовському науковому семінарі був обговорений ряд актуальних питань пов’язаних із запровадженням цифрових технологій у соціокультурну сферу. Віктор НОСУЛЬКО, заступник директора Департаменту – начальник управління діловодства Національного банку України поділився досвідом у сфері політики розвитку електронного документообігу та електронного архіву в банківській системі України. Вирішення питань цифрового доступу у Литві розкрила Дануте КОНТРІМАВІЧЕНЕ – завідувач відділу з нагляду за управлінням документами Литовського Державного Нового архіву. Проблеми приймання-передавання електронних документів Національного архівного фонду на постійне зберігання до державних архівів України підняв у своїй доповіді Директор Центрального державного електронного архіву Юрій КОВТАНЮК.

Створенню централізованого фонду користування документами Національного архівного фонду була присвячена доповідь Людмили ПАЛАМАРЧУК – заступника директора Центрального державного електронного архіву; Тетяна ЄМЕЛЬЯНОВА, заступник директора Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного підняла питання новітніх тенденцій та викликів у розвитку формування архівних аудіовізуальних колекцій; Крістіна СТАНІШАУСКЕ – керівник відділу управління та цифрових документів Каунаського Окружного архіву (м. Каунас, Литовська Республіка) висвітлила досвід роботи Каунаського регіонального державного архіву з поширення документальної спадщини; Юлія ЧЕРНЯТИНСЬКА – начальник відділу забезпечення збереженості та обліку документів Центрального державного електронного архіву України розповіла про створення інформаційно-пошукової системи «Архівні фонди України».

Блок доповідей був присвячений розвитку цифрових технологій у бібліотечних та музейних установах. Зокрема, Олена ЧИЖОВА, директор Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України розкрила особливості створення цифрового фонду користування на архівні фонди особового походження. Учасники семінару із цікавістю прослухали он-лайн доповідь про досвід оцифрування рідкісних книг у США, яку виголосила Ірина ГЛІК – цифровий архівіст Університету Пенсильванія (Філадельфія, США). Катерина ЛОБУЗІНА – директор Інституту інформаційних технологій Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського у своїй доповіді підняла важливу тему пов’язану з цифровими ресурси історико-культурної спадщини як основи для організації порталів знань. Дмитро ЛУКІН – провідний бібліотекар відділу рідкісних книг та рукописів цієї бібліотеки поділився досвідом міжнародної наукової співпраці у справі оцифрування книжкової спадщини у Науковій бібліотеці імені М. Максимовича. Марія КУЛІНІЧ – старший науковий співробітник Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків розкрила перші кроки у створенні цифрового архіву названого музею. Віктор ГРІЗА – співробітник ГО «МУЗЕУМ СІКОР СКАЙ», заслужений працівник культури висвітлив різнопланові питання створення віртуального музею благодійної діяльності у XXI столітті.

Учасники українсько-литовського наукового семінару в результаті обговорення різнопланових питань пов’язаних із викликами цифрового суспільства прийняли рішення продовжити обговорення цих та інших проблем на наукових форумах з метою обміну досвідом запровадження цифрових екосистем в установах соціальної пам’яті.