Методологічні основи сучасної соціології

5551 листопада 2018 року відбулося засідання методологічного семінару кафедри соціології та політології. З доповіддю на тему: «Методологічна травма в соціологічних полях України» виступив професор кафедри Яковенко Юрій Іванович.

Було обговорено стан логіки та методології соціологічних досліджень у сучасній Україні на підставі результатів роботи ІІІ Конгресу САУ за темою «Стан логіки та методології соціології в Україні: тупцювання на місці чи рух вперед?». Зокрема, увага була акцентована на тенденції зниження вимогливості до авторів щодо обов’язкового представлення методологічної бази дослідження як у самій програмі, так і в звітних матеріалах, публікаціях за одержаними результатами, а в першу чергу щодо втримання нормативного оформлення статей, що друкують у фахових виданнях України з соціології.

Зазначено, що претензії деяких авторів на теоретичну значущість їхніх публікацій не є обґрунтованими у випадку відсутності постановки наукової проблеми, формулювання якої має обов’язково передбачати низку питань теоретичного змісту. Підкреслено, що ситуація, що склалася в соціологічній спільноті України, може бути пояснена саме так званою методологічною травмою, що є характерною й для соціологів інших пострадянських країн.

Запропоновано висновок про те, що розвиток соціологічної науки в її теоретичних та емпіричних контекстах практики можливий як такий, що приносить нове адекватне знання, лише за умови подолання методологічної травми, котру переживають сучасні вітчизняні соціологи.

Адреса Інституту:

Дирекція Інституту: