Дискусійний кіноклуб: філософія пізнього стоїцизму

55516 березня 2018 року на базі навчально-наукової лабораторії інноваційних технологій у викладанні філософських дисциплін відбулося засідання дискусійного кіноклубу «Історія європейської філософії: видатні мислителі» (модератори – доценти М.А. Абисова, Т.Г. Шоріна, Л.А. Ороховська, Т.А. Пода, Н.А. Ченбай). Тема зустрічі присвячувалась філософії античної школи стоїків, зокрема філософії Сенеки.

Стоїцизм – це філософська течія ІІІ ст. до н. е. – ІІ ст. н. е, яка в умовах розпаду полісних і ствердження імперських відносин виробила одну з відомих моделей етичного неприйняття дійсності. У центрі етичних міркувань стоїків лежить поняття обов’язку. Людина, вважали стоїки, не може зробити цей світ досконалим, але вона може влаштувати досконалий світ в самій собі, набути гордого достоїнства, й слідувати високим вимогам моралі. Прагнення до досконалості лежить на шляхах пізнання світу і практики доброчесної поведінки. Стоїк прагне піднятися над пристрастями, він вчить помірності, терпінню, мужньому перенесенню ударів долі.

Студенти переглянули фільм «Сенека» з циклу «Афінська школа» (2010 р.), в якому на історичному тлі розкривається суперечливість філософії та життя видатного представника римського стоїцизму Луція Аннея Сенеки (4 до н.е. – 65 н.е.). Серцевиною системи Сенеки є етика. В філософії мислитель відкидає прагнення до накопичення майна, до світських почестей і посад: «Чим вище хто піднявся, тим ближче він до падіння». Проте сам користувався своїм суспільним положенням (будучи державним діячем, наставником і радником молодого Нерона) й перетворився на одного з найбагатших та найвпливовіших людей імператорського Риму.

В дискусії після фільму обговорювалися питання співвідношення ідеальних прагнень стоїцизму та його емпіричних основ, парадоксів індивідуальної свободи та необхідності громадсько-політичних зобов’язань, морально-етичних інверсій та їх причин на прикладі долі Сенеки.

В зборах клубу взяли участь студенти 2-го курсу НН Інституту екологічної безпеки, НН Інституту міжнародних відносин, НН Гуманітарного інституту різних спеціальностей. Усього 21 студент. Відзначимо найактивніших учасників обговорення – Кошечкина Артемія (МП-206) та Закревську Анну (ПС-206). Запрошуємо на наступні зустрічі!

Адреса Інституту:

Дирекція Інституту: